Haber

İtalya’da Ücretsiz Taksi Hizmetiyle Alkollü Araç Kullanmanın Önüne Geçilmeye Çalışılıyor

İtalya’da alkollü araç kullanımının önlenmesi ve ülke genelinde ölümlü trafik kazalarının azaltılması amacıyla ücretsiz taksi hizmeti projesi deneniyor.

İtalya’nın 6 bölgesinde başlayan ve şu anda test aşamasında olan proje kapsamında, alkollü araç kullanmanın önüne geçmek için sarhoş kişilere ücretsiz taksi hizmeti sunuluyor.

Projede özellikle gece kulüplerinden ayrılan kişilere uygulanan alkol testinde seviyenin yasal sınırı aştığı belirlenirse taksi çağrılıyor ve güvenli bir şekilde evlerine bırakılmaları isteniyor.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini tarafından desteklenen projenin testi eylül ortasına kadar devam edecek.

Öte yandan muhalefet, söz konusu projenin “gençleri aşırı alkol tüketmeye teşvik ettiğini” savunurken, bazı vatandaşlar ücretsiz hizmetin vergilerle karşılanacağını belirterek itiraz etti.

Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi’nin verilerine göre, 2019’da İtalya’da polise bildirilen yaklaşık 59.000 trafik kazasının yaklaşık yüzde 8,7’sinde en az bir sarhoş sürücü yer aldı.

uluderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu